Britské kočky

24. února 2008 v 19:03 | MisulaW |  kočky
Standard britské kočky:
Původ - Britské kočky jako plemeno vznikly kolem roku 1900 ve Velké Británii. Domácí krátkosrsté kočky zde chovatelé křížily s tehdejšími předchůdci perských koček. Zpočátku bylo plemeno chováno pouze v barvě modré.
Zatím se chovatelé v Evropě také pokoušeli o vyšlechtění krátkosrsté mohutné kočky, ale tady se kočka v podstatě stejného vzhledu jmenovala evropská krátkosrstá.K tomuto šlěchtění používali také angorské kočky a předchůdce dnešních peršanek Aby byl kolem tohoto plemene ještě větší zmatek, chovatelé ve Skandinávii chovali také evropské krátkosrsté kočky, které ale odpovídali úplně jinému standardu než kočky evopské např. v Německu nebo Nizozemí. Nakonec přece jen došlo k uspořádání tohoto chaosu a evropskými kočkami se od 1.1.1982 nazývají kočky, které odpovídají evropským kočkám ze Skandinávie a mohutnější podsaditější kočky z pevniny byly zařazeny do plemene britských koček.
modrá Phoebe( m:Hermína, o: Theodor)
Ještě i dnes se občas používají perské kočky v chovu britských koček pro udržení typu. Těmto křížením také britské kočky vděčí za mnoho nových barev, ve kterých se nyní chovají. Nedávno byly uznány i britské kočky s odznaky (tzn. kočky ve stejném vybarvení jako siamky). Není výjimkou se dnes setkat na výstavě s britkou v barvě lilové, čokoládové, činčila, mramorované nebo stříbřité. A podle znalců se můžeme těšit na další barvy.
Povaha - Kočky tohoto plemene jsou známy svou vyrovnanou a příjemnou povahou. Jsou snášenlivé, přátelské a mají velkou schopnost se přizpůsobit. Dospělé kočky jsou méně aktivní a nedávají svou přítomnostu v bytě tolik najevo, jako malé kotě. Není v jejich povaze se dožadovat pozornosti. Protože jsou velmi dobromyslné, vychází většina z nich i s dětmi. Předpokladem ovšem je dobrá socializace kotěte, to znamená, že od malička musí vyrůstat ve středu rodiny ve společnosti lidí.
Nelly - čtyři roky
Tělo - od obyčejných krátkosrstých domácích koček se odlišuje kvalitou srsti a stavbou těla, které je mohutné dobře osvalené, s širokým hrudníkem a krátkými osvalenými zády. Britka má být středně velká až velká, nohy jsou poměrně krátké s mohutnými tlapkami, Silný ocas je krátký až středně dlouhý s kulatou špičkou. Celkově musí působit podsaditě.
Hlava - vypadá velmi masivně, je kulatá s plnými tvářemi a širokou lebkou.
Krk je krátký, svalnatý. Malé uši, zakulacené. Oči velké, kulaté, mohou mít různé barvy v závislosti na barvě srsti. široký nos je krátký a rovný. Brada je mohutná a dobře vyvinutá. Dospělí kocouři mají masivnější hlavu a tzv. "kocouří tváře".
Srst - Hustá, silná, pružná, mírně odstávající.
Barvy - Britské kočby se mohou vyskytovat v mnoha barvách nejznámější je asi modrá, ale známe i černou, bílou, krémovou, modrokrémovou, želvovinovou, lilovou, čokoládovou, kočky bikolor a trikolor, se stříbřitostí a s tabby kresbou.

Blíže Vás seznámím s popisem barev, které se u našich odchovaných koťátek mohou vyskytnout a ostatních plných barev tzv. solid nebo také self colour
Černá BRI n - ideální je, pokud je tato barva sytá tmavá havraní čerň až ke kořínkům chlupů. Bez rezavého nebo našedlého nádechu. U koťat se toleruje šedá podsada nebo černá barva nemusí být stejnoměrná, v dospělosti se tyto nedostatky většinou vybarví..
Tuto barvu si můžete prohlédnout na fotografiích černých koček.
Modrá BRI a - je asi nejznámější a nejpopulárnější barvou u britských koček. Chovatelé jí sice od nepaměti říkají modrá, ale laik ji vidí jako šedou. Nežádoucí je tmavý odstín, ceněna je světlá holubí šeď. Nos a polštářky prstů jsou šedé.
S modrou barvou se můžete seznámit na stránkách Theodora, Rebeky nebo Esterky, Elisabeth a Judity.
Čokoládová BRI b - žádoucí je čokoládově hnědý odstín beze stop rezavé a zašedlé. Nos i polštářky prstů jsou tmavě hnědé. Tuto barvu však koťátka narozená u nás mít nemohou.
Lilová BRI c - spolu s hnědou je to u britských koček nová barva. Žádoucí je světlý odstín hnědobéžové barvy. Nos je v odstínu světle hnědé s narůžovělým nádechem.
V této barvě je náš kocour Samuel.
Bílá BRI w - požaduje se čistě bílá barva bez nažloutlého nádechu. Koťata se rodí s barevnou skvrnou na hlavičce, která do dospělosti zmizí. Podle barvy těchto skvrn můžeme odhadnout, kterou barvu, kromě bílé bude kočka předávat svým potomkům.
Tato barva se ještě dále dělí na skupiny podle barvy očí: obě oči mohou být oranžové (BRI w 62), nebo obě modré (BRI w 61) nebo jedno oko modré a druhé oranžové (BRI w 63).
Kočičku této barvy si můžete prohlédnou na stránce Nellinky.
Červená BRI d - vyžaduje se sytý oranžový až mahagonový odstín. Tato barva je chovatelsky náročná. Problém je v tom, že u této barvy je velmi nesnadné odchovat jedince, který by neměl v srsti více či méně patrné mramorování nebo tečkování. Dědičnost červené barvy je vázána na pohlaví. Červená koťátka se u nás nerodí, ale prohlédnout si je můžete na stránce červených a krémových koček.
Krémová BRI e - žádoucí je pastelový krémový tón a probarvení chlupu až ke kůži. I Tato barva je dědičná v závislosti na pohlaví a jsou stejné komplikace se znatelnou kresbou, jako u červených koček. Podrobnosti najdete na jejich stránce.
Želvovinová (nebo také tortie) - je to barva, která se také počítá do skupiny plných barev. I přes to, že ji tvoří melír (promíchání) černých a červených skvrn. Tato barva se stejně jako červená dědí v závislosti na pohlaví a mohou ji mít jen kočky, ne kocouři. Kromě černě želvovinové BRI f, známe i modře želvovinovou BRI g, čokoládově želvovinovou BRI h a lilově želvovinovou BRI j. U všech barev platí, že ji mohou mít jen kočky a vždy musí být co nejjemněji promelírovaná, nejsou žádoucí velké červené nebo krémové plochy. Černá a čokoládová je promíchaná s červenou, modrá a lilová s krémovou barvou. Tuto barvu si můžete prohlédnout na stránce Amandy.
U nás se mohou narodit jen kočičky v modře nebo lilově želvovinové barvě.
Oči musí být u těchto barev britských koček vždy měděné nebo oranžové, beze stopy zelené.
Nejsou povoleny bílé skvrnky ani promísení srsti jednotlivými bílými chlupy.
Dvoubarevné britské kočky jsou velmi atraktivním zbarvením. Podle poměru bílé a druhé barvy rozlišujeme několik typů dvoubarevných koček. Bikolor 03 - požaduje se minimálně polovina a maximálně dvě třetiny plné barvy. Ideální je pokud je rozložení barev pravidelné a vyvážené na levé i pravé polovině těla. Ale tomuto ideálu odpovídá jen velmi málo koček. Dále známe vybarvení harlekýn 02, kdy je barevná minimálně pětina a maximálně polovina těla a van 01, kde je barva soustředěna jen na hlavě a ocase a je povoleno několik malých skvrn na těle. U všech dvoubarevných koček platí, že barevné a bílé plochy musí být jasně ohraničeny a odděleny od sebe. Dvoubarevné kočky se mohou vyskytovat ve všech shora uvedených barvách, barva oka musí měděná nebo oranžová. Dvoubarevná koťátka narozená u nás mohou být jen černobílá, modrobílá, lilovobílá nebo krémovobílí kocourci. Bikolor, harlekýn i van.
Na dvoubarevnou kočičku se můžete podívat na stránce Meggie, Agáty nebo Debbie.
Tříbarevné britské kočky, jsou vlastně želvovinové kočky s bílou skvrnitostí. Na rozdíl od želvovinových koček bez bílé, je tato varieta charakteristická tím, že černá a červená nejsou promelírované ale tvoří větší ohraničené skvrny. Jinak poměr bílé a barevné je rozlišen stejně jako z dvoubarevných 01, 02, 03. Označení modře želvovinové kočky s bílou , potom vypadá: BRI b 03. A zase platí, že dědičnost této barvy je vázána na pohlaví a rodí se jen kočičky. Barva nosu a polštářků prstů u dvoubarevných a tříbarevných koček závisí na tom, zda by na tomto místě byla bílá nebo barevná skvrna. Pak je nos růžový u bílé, nebo barevný podle příslušné barvy. U nás se mohou narodit jen kočičky modře želvovinové a lilově želvovinové s bílou.
Foto této barvy najdete na stránce Hannelky nebo červených koček.
STAŽENO...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 vaše-zvířátka vaše-zvířátka | Web | 28. února 2008 v 18:48 | Reagovat

Ahoj máš zvířátko a chceš se o něj podělit s ostatníma? Podívej se na tento blog, možná tě zaujme:) Můžeš tam přidat své zvířátko a ostatní se můžou kochat jeho krásou a povahou:) Vše o tomto blogu najdeš na odkazu:)

Nebo nemáš zvířátko a chceš se o nějakém něco dozvědět? Můžeš to zkusit - na tomto blogu se toho hodně píše!

Nebo máš zvířátko, ale nevíš jak ho máš správně umýt apod.? Podívej na výše uvedený odkaz popovídej si o tom s ostatníma a možná se něco málo dovíš :)

2 Majitelka 1 Majitelka 1 | 7. března 2008 v 17:45 | Reagovat

Děkuji a samozřejmě se podívám

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama